Подпомагаме мобилността на ...

Европейската доброволческа служба - възможност за младите хора до 30-годишна възраст

Европейската доброволческа служба е инициатива на Европейската комисия и предлага възможност на българските младежи (момичета и момчета) на възраст между 18 и 30 години да положат доброволен труд в една от страните-членки на Европейския съюз (в повечето случаи за период от 6 до 12 месеца), работейки към социални, екологични и други, различни по тематика младежки проекти в акредитирани от Европейската комисия организации. Към момента ЕДС е част от Програма "Младежта в действие 2007-2013" на ЕС.

Европейската доброволческа служба стартира през 1996 г. като пилотна дейност на Европейската комисия. Днес е включена в Европейската програма "Младежта в действие". Всяка година повече от 4000 европейски младежи участват в ЕДС, като 70% от тях са момичета.

Доброволческата служба НЕ Е нито студентска бригада, нито летен стаж, нито традиционното и добре познато гледане на деца. Тя е това, което всеки сам иска да види в доброволчеството и да съпреживее лично – оказване на помощ за нуждаещите се от нея, авантюра за пътешествениците по душа, нова култура и приятели, ценна идея за това къде и как човек може да бъде полезен.  

Чрез помощта, която доброволците оказват в избраната от тях организация-домакин и практическия опит, придобит на място, младите хора преминават през така нареченото неформално образование, чиято основна идея е да се научи нещо ново и полезно извън академичната среда като се направи и преживее, което от своя страна носи лично удовлетворение и увереност на младите хора. Целта на ЕДС е младите хора да придобият практически опит в интересуваща ги сфера и завръщайки се в родната си страна да приложат наученото. Европейската доброволческа служба е предизвикателство и дава ценен шанс за изява на всички младежи, които искат да опознаят както своите скрити заложби, така и истинското, ежедневно лице на Европа – Европа на нейните разнородни граждани и пъстра култура.  

Европейската доброволческа служба не е начин за емиграция. НЦМИМММ подписва индивидуални договори с участниците по отношение на дейностите и престоя им в чужбина и прекъсване на проекта с цел работа в съответната държава ще доведе до прекратяване на проекта на доброволеца и финансова санкция за съответния участник.  

Какво получавам като доброволец в Европейската доброволческа служба?  

Освен че участието в Европейската доброволческа служба не е обвързано със заплащането на никакви такси за участие. От доброволеца следва да се заплатят само 10% от пътните разходи до мястото на провеждане на проекта и обратно.

Програмата предоставя БЕЗПЛАТНО на доброволеца:  

Възможност да положи доброволен труд в акредитирана за работа по ЕДС организация в страна, различна от България, където да натрупа знания и умения за работа в дадената сфера, да се запознае с езика и културата на посрещащата държава и да срещне много нови приятели  

Обучение преди заминаването с цел по-доброто познаване на правата и задълженията на доброволеца, изпращащата го организация и тази, в която ще положи доброволен труд в чуждата страна, както и за подготовка за срещата с културата на страната-домакин;

Обучение при пристигането, където доброволецът ще научи повече за посрещащата държава и ще се запознае с други доброволци, участващи в ЕДС в същата държава;

Обучение за оценка на постигнатото до момента, което се реализира в средата на престоя на доброволеца в посрещащата държава; среща-оценка след завръщането в България, на която доброволецът да сподели наученото и да се срещне с други български доброволци участвали в ЕДС. Всички обучения се реализират от и за сметка на управляващите ЕДС звена в съответните държави  

90% от стойността на самолетния билет се покриват от изпращащата организация. Доброволецът предоставя собствен финансов принос за останалите 10%. Имайки предвид, че средната цена на самолетен билет в рамките на Европа е около 250-300 евро, то личният принос на доброволеца най-вероятно няма да бъде повече от 30 евро.  

Езиков курс в посрещащата държава (неговата продължителност и форма се определя от посрещащата организация)  

Сертификат за наученото, наречен Youthpass, който е официално признат документ, чиято структура и замисъл са одобрени от Европейската комисия  

Настаняване и храна за времето на проекта, както и покриване на разходите за местен транспорт в случай, че работата на доброволеца го изисква.  

Месечна сума джобни пари, които доброволецът ползва по свое усмотрение. Ставките за джобни пари се определят от Европейската комисия. Актуалните стойности можете да намерите в секцията "Документи" на www.evs-bulgaria.eu.

Този уебсайт е осъществен с помощта на www.ngobg.info